UGANDA CUP: Dates set for round of 64

The dates for the round of 64 in the 2013/2014 Uganda Cup have been released by the FUFA Competitions committee.

High flying Big League side Sadolin Paints will kick off the action of this stage with a game against 2005 Super League champions Police FC at Bugembe Stadium in Jinja on 7th February.

The preliminaries of the competition played on a  knock out basis will resume today and 5th February to determine three  more teams to join the 61 already qualified for the round of 64.

Below is the full fixture schedule.

PRELIMINARY ROUNDS[KITARA AND NORTH EAST REGION]

M#

DAY

DATE

HOME

 

 

AWAY

VENUE

TIME

 

Saturday

01/02/2014

Tigers FC

 

 

Masindi United

Masindi Stadium

4:00 PM

 

Wednesday

05/02/2014

Super Boys FC

 

 

Kumi United

Kaberamaido

4:00 PM

 

Wednesday

05/02/2014

Amuria Crane City

 

 

Bukedea Arrows

Amuria

4:00 PM

 

M#

DAY

DATE

HOME

 

 

AWAY

VENUE

TIME

FIRST ROUND [ROUND OF 64]

FUC021

Friday

07/02/2014

Sadolin Paints

 

 

Police

Bugembe Stadium

4:00 PM

FUC001

Saturday

08/02/2014

Hope Soana

 

 

Busia United

Kavumba Recreation Grd

4:00 PM

FUC003

Saturday

08/02/2014

Hoima Young Stars

 

 

Baza Holdings

Boma Grds, Hoima

4:00 PM

FUC004

Saturday

08/02/2014

FC Barca

 

 

Wandegeya

Wakiso Dist Hqtrs

4:00 PM

FUC005

Saturday

08/02/2014

Friends of Soccer

 

 

Gulu University

Buhinga Stadium, F/Portal

4:00 PM

FUC006

Saturday

08/02/2014

Bweyogerere

 

 

Ndejje University

Bweyogerere, Police

4:00 PM

FUC009

Saturday

08/02/2014

Bombo United

 

 

The Saints

Bombo Barracks

4:00 PM

FUC011

Saturday

08/02/2014

Steel

 

 

Artland K

Masindi stadium

4:00 PM

FUC015

Saturday

08/02/2014

Kumi University

 

 

VCC

Kumi University

4:00 PM

FUC019

Saturday

08/02/2014

Ntoda

 

 

Soroti Garage

Ntungamo

4:00 PM

FUC020

Saturday

08/02/2014

Kasese New Villa

 

 

Lweza

Kasese

4:00 PM

FUC023

Saturday

08/02/2014

Busia Town Council

 

 

Kirinya-Jinja SS

Busia

4:00 PM

FUC030

Saturday

08/02/2014

Ex-Internationals

 

 

Hope Doves

Nakivubo Stadium

4:00 PM

FUC012

Sunday

09/02/2014

Super Boys/Kumi Utd

 

 

Mutundwe Lions

Kaberamaido/Kumi

4:00 PM

FUC013

Sunday

09/02/2014

Water

 

 

Jinja MC

Nakivubo Stadium

4:00 PM

FUC016

Sunday

09/02/2014

Rwenshama

 

 

Vipers

Ssaza Ground, Mityana

4:00 PM

FUC026

Sunday

09/02/2014

Tigers/Masindi Utd

 

 

Mbale Heroes

Masindi Stadium

4:00 PM

FUC007

Tuesday

11/02/2014

Seeta United

 

 

Soana FC

Seeta C/U Ground

4:00 PM

FUC010

Tuesday

11/02/2014

St. Mary’

 

 

Entebbe

Nabweru S/County

4:00 PM

FUC014

Tuesday

11/02/2014

Kampala University

 

 

Ngora Freda Carr

Luwero

4:00 PM

FUC022

Tuesday

11/02/2014

Stegota

 

 

CRO

Kazo Ground

4:00 PM

FUC024

Tuesday

11/02/2014

Synergy

 

 

Masaka LC

Masaka R/Ground

4:00 PM

FUC025

Tuesday

11/02/2014

Coup De Grande

 

 

BUL

Gogonya, Nsambya

4:00 PM

FUC027

Tuesday

11/02/2014

Life Eternal

 

 

Simba

Busega Community

4:00 PM

FUC031

Tuesday

11/02/2014

Bulo Red Stars

 

 

Bright Stars

Bulo Town

4:00 PM

FUC002

Friday

14/02/2014

Kireka United

 

 

Kira Young

Bweyogerere, Police

4:00 PM

FUC008

Friday

14/02/2014

Kigoogwa United

 

 

Proline

Ssaza Ground, Mityana

4:00 PM

FUC017

Friday

14/02/2014

Kataka

 

 

SC Villa

Mbale

4:00 PM

FUC028

Friday

14/02/2014

Mpoma Tigers

 

 

Express

Nakifuma town

4:00 PM

FUC029

Friday

14/02/2014

Telestar

 

 

URA

Mbale

4:00 PM

FUC032

Tuesday

18/02/2014

Amuria CC/Bukedea Arrows

 

 

SC Victoria Univ

Amuria/Bukedea

4:00 PM

FUC018

Friday

21/02/2014

Kamwokya United

 

 

KCC

Kololo SS

4:00 PM