Wednesday, October 21, 2020
You are here
Home > The FUFA Drum – History
Buganda Province celebrating after winning the 1st Edition of The FUFA Drum

The FUFA DRUM (Since 2018)

In January 2018, FUFA officially launched and introduced a new Football tournament aimed at taking the beautiful game to the masses in Uganda.

The FUFA Inter Provinces Competition was then named ‘The Drum’ and it was launched at FUFA House, Mengo by FUFA President Eng. Moses Magogo following a resolution of the 93rd FUFA Ordinary General Assembly and the 13th FUFA Executive Committee directive to formulate the Competition.

The Competition was played between 16 provinces of Uganda and it is codenamed “The FUFA Drum” which is run and managed by official FUFA regulations.

FUFA further meets the costs of the teams in the areas of accommodation, transport, individual and team winners’ Prizes, trophies and medals plus costs of match officials including the competition and training balls.

FUFA President Eng. Moses Magogo on the importance of the tournament;

“The objective definitely is for searching talent across the country. The league alone can’t be the best way of tapping more talent. The clubs will also have a better hunting ground of players for their teams”. He said.

FUFA President on technical personnel to handle the Provincial teams

“The minimum qualification for coaches to handle these teams is CAF C License holders. The masses must enjoy quality football”.

He added.

The Slogan of the tournament is ‘Celebrating Our Ancestry’.

Number of Provinces that take part in the tournament.

16 Provinces.

Districts that make the Provincial teams!

Political districts mean those that existed as at 1st July 2017. Districts created after would belong to where their original (Parent) Districts belong or where not applicable FUFA would give new guidance.

Eligible Players!

Players eligible to play for a province are;

Those whose biological mother or father is of descent or ancestry from such a province.

Those whose biological mother or father has lived in that province for a period of not less than 10 years.

Only Ugandan players shall be legible to play.

Once a player represents a province, he will not represent any other province again unless in special circumstances as may be decided by the FUFA Executive Committee.

Players representing their respective province teams for the first time will be required to fill form F501 that will include the endorsement of the LC-1 of the area of ancestry or residence.

The Drum is a competition open to all male players who satisfy the above conditions who may also;

not be registered by any FIFA Member Association,
be registered by FUFA and playing in the 1st, 2nd, 3rd, 4th, and 5th Division League.

Competition Format!

The competition is played using a mixed format of 4 Groups composed of 4 Teams. In each group, each team plays 3 matches at home and 3 matches away. The top 2 teams in each group proceed to the 2 legged-quarter final played on a home-away basis. The semifinals were also be played on a-home-away basis while and so were the finals in the first edition.

How provinces/teams were seeded.

Pot-1, Pot-2, Pot-3, Pot-4.

Buganda, Lango, Tooro, Karamoja, Kampala, Ankole, Bukedi , Sebei,
Busoga, Bugisu, Kigezi, Rwenzori,
West Nile, Bunyoro, Teso, Acholi.

THE 16 PROVINCES:

West Nile: Political districts of Adjumani, Arua, Koboko, Maracha, Moyo, Nebbi, Pakwach, Yumbe and Zombo.

Acholi: Political districts of Agago, Amuru, Gulu, Kitgum, Lamwo, Nwoya and Pader

Lango: Political districts of Alebtong, Amolatar, Apac, Dokolo, Kole, Lira, Otuke and Oyam

Karamoja: Political districts of Abim, Amudat, Kaabong, Kotido, Moroto, Nakapiripirit and Napak

Teso: Political districts of Amuria, Bukedea, Kaberamaido, Katakwi, Kumi, Ngora, Serere and Soroti

Sebei: Political districts of Bukwa, Kapchorwa and Kween

Bugisu: Political districts of Bududa, Bulambuli, Manafwa, Mbale, Namisindwa and Sironko

Bukedi: Political districts of Budaka, Busia, Butaleja, Butebo, Kibuku, Pallisa and Tororo

Busoga: Political districts of Bugiri, Buyende, Iganga, Jinja, Kaliro, Kamuli, Luuka, Mayuge, Namayingo and Namutumba

Kampala: This province will be composed of the District Football Associations of Central, Kawempe Nakawa, Makindye and Rubaga

Buganda: This province will be composed of the political districts of Buikwe, Bukomansimbi, Butambala, Buvuma, Gomba, Kalangala, Kalungu, Kayunga, Kiboga, Kyankwanzi, Kyotera, Luweero, Lwengo, Lyantonde, Masaka, Mityana, Mpigi, Mubende, Mukono, Nakaseke, Nakasongola, Rakai, Sembabule, and Wakiso

Bunyoro: Political districts of Buliisa, Hoima, Kagadi, Kibaale, Kiryandongo, and Masindi

Tooro: Political districts of Bunyangabo, Kabarole, Kamwenge, Kyegegwa and Kyenjojo

Rwenzori: Political districts of Bundibugyo, Kasese and Ntoroko

Ankole: Political districts of Buhweju, Bushenyi, Ibanda, Isingiro, Kiruhura, Mbarara, Mitooma, Ntungamo, Rubirizi and Sheema

Kigezi; Kabale, Kanungu, Kisoro and Rukungiri

With UGX 100M up for grabs in prize money, the provinces were finally grouped into 4 teams in each group.

Groups:

Group A:

Teso
Busoga
Sebei
Bugisu

Group B:

Lango
Buganda
Acholi
Kigezi

Group C:

Bukedi
Bunyoro
Kampala
Rwenzori

Group D:

Karamoja
Ankore
West Nile
Tooro.

The opening and first match of the tournament was hosted by Busoga Province on 24th February at the Kyabazinga Stadium, Bugembe in which Busoga defeated Bugisu 3-0 thanks to Hamis Tibita, Richard Wandyaka, and Joel Madondo strike.

Madondo went on to be named MOT after full time taking home an accolade and 100,000 shs. that was handed over to him by the speaker of Parliament Hon. Rebecca Alitwalo Kadaga.

Following the group stages, Kampala, Bukedi, Busoga, West Nile, Ankole, Acholi, Buganda, and Bugisu managed to make to the quarter-finals that also attracted sponsorship from Uganda Tourism Board worth 75M Shillings for selected games to be televised on UBC TV/Magic TV including the finals.

In the Semifinals, Buganda knocked out Bukedi in penalties after two legs, and also West Nile knocked out Busoga in penalties over two legs.

Buganda emerged the inaugural FUFA Drum Champions after defeating West Nile 2-1 on aggregate.

Buganda won the first leg 1-0 at Bishop SS playgrounds in Mukono thanks to a Viane Ssekajugo late strike.

While the return leg at the Greenlight Stadium ended 1-1 with Ssekajugo canceling out Villa Oromchan goal for West Nile.

West Nile Starting XI:

Nafian Alionzi, Geriga Atendele, Richard Ayiko, Rashid Toha, Filbert Obenchan, Ronald Orombi,Abel Michael Eturude, Villa Oromchan, Abdul Malik Tabu,Ezra Bida

Buganda Starting XI:

Nicholas Ssebwato,Ronald Kigongo,Dan Bilikwalira, Enoch Walusimbi, Savio Kabugo,Abdallah Nyanzi, Viane Ssekajugo,Allan Kayiwa,Saidi Kyeyune, Brian Majwega

Cash Prizes

Winners – Buganda (32M)
Runners up – West Nile (15M)
Semifinalists – (5M) each
Quarterfinalists – (3M)
3rd Place teams in group (1.5M)
4th placed teams in group (1M)

Individual Awards

Most Valuable Player – Viane Ssekajugo (Buganda)- 1M
Top Scorer James Alitho 8 goals (Bugisu) – 1M
Best XI – IM each player
Fair Play – Acholi – 1M
Best coach – Alex Isabirye (Buganda)- 1M
Best Fan- Banana Joe (Acholi) – 1M

Best XI:
Nicholas Ssebwato(Buganda), Geriga Atendere(West Nile), Dan Bilikwalira (Buganda),Rashid Toha (West Nile),Raphael Komakech (Karamoja),Ramathan Dudu(Bunyoro),Julius Poloto(Bukedi),David Bagoole(Busoga),James Alitho(Bugisu),Allan Kyambadde(Kampala),Viane Ssekajugo

Buganda’s road to the final
Group B
Buganda 0-1 Kigezi
Acholi 0-0 Buganda
Lango 0-1 Buganda
Buganda 1-3 Lango
Kigezi 0-1 Buganda
Buganda 1-0 Acholi

Quarterfinals
Buganda 1-0 Kampala
Kampala 1-1 Buganda

Semifinals
Buganda 1-0 Bukedi
Bukedi 1-0 Buganda
Buganda advances to the final 5-3 on penalties

Final
Buganda 1-0 West Nile
West Nile 1-1 Buganda

The FUFA Drum 2019

The FUFA Drum 2nd edition tournament group stage draws were held at Jevine Hotel in Rubaga.

The full groups.

A: Busoga, Kampala, Tooro, Rwenzori

B: Buganda, Ankole, Lango, Sebei

C: West Nile, Acholi, Bunyoro, Karamoja

D: Bukedi, Bugishu, Teso, Kigezi.

Quarter-Finals:

The draws for the quarter-finals phase were conducted at the FUFA Headquarters in Mengo, Kampala to determine the two pools and venues where the remaining eight provinces will play.

Rogers Byamukama, the chairman of the FUFA Drum organising committee explained the changes with the playing format.

‘As FUFA, we are proud of the journey moved so far since the inception of the tournament in 208. There are very many positives we have registered and hope there is more to come. We have made changes in the playing format to bring about excitement and more coverage for the games.

He noted.

Unlike the last 1st edition where the Provinces that advanced from the groups made it to the knockout phase, this time round, there was a preliminary group stage where eight teams qualified to the championship playoffs that were played in Gulu and Lira districts.

In the draws conducted today, 1st edition title holders Buganda and 1st runners up Westile by virtue of reaching the final last year were seeded.

Buganda topped the seed for group A while West Nile led group B.

Buganda was grouped along Acholi, Bukedi and Tooro in group A.

While West Nile on the other hand was pitted against Lango, Busoga and Bugisu in group B.

How the teams qualified from the preliminary group stage.

Group A

Tooro- 10 points

Busoga – 10 points

Group B

Buganda -15 points

Lango- 10 points

Group C

Acholi -15 points

West Nile – 10 points

Group D

Bukedi -12 points

Bugisu- 11 points

In thrilling actions in Gulu and Lango districts, Acholi and Bukedi sailed through to the semi-finals from group A while Lango and Bugisu progressed from group B.

In an epic semi-final, Acholi fought hard to edge out Bugisu 1-0 at Pece Stadium in the first semi-final thanks to a Tito Okello lone strike while in the second one Bukedi shocked hosts Lango in from of their passionate and cheerful crowd at the Akii Bua Stadium 0-1 thanks to an Ibra Nsimbe 3rd minute strike.

In the finals powered by Eagle Poa, Acholi emerged winners shooting out Bukedi 5-3 in penalties following a barren stalemate in 90 minutes.

Tito Okello, Alfred Onek, Richardson Asaba, Moses Okot, and skipper Denis Okot Oola all scored their kicks from the penalty spot for Acholi.

While Disan Galiwango, Frank Kalanda, and David “Colgate” Owori netted for Bukedi but Aaron Okoth was denied by Acholi goalkeeper Derrick Ochan.

Tito Okello was named the man of the match, taking home Shs 100,000 and a plaque.

Acholi took home Shs 32M as the total prize money. Bukedi took Shs 15M.

Team Line Ups:

Acholi XI: Derrick Ochan (G), Denis Okot Oola, Silvester Okello, Walter Ochora, Ronald Owing Ogenga, Felix Okot, Moses Okot (55’ Alfred Onek), Fred Agandu (Richardson Asaba), Hudu Mulikyi (85’ Norman Ojik), Isaac Otto, Tito Okello

Subs Not Used: Emmanuel Rubangakene (G.K), Stephen Junior Akena, Francis Onekalit, Andrew Kidega, Derrick Ocen, James Otim

Team Officials:

Coach: Geofrey Akena
Assistant Coach: Walter Ocaga
Assistant Coach: Raymond Komakech
Team Manager: Ceaser Otto.
Goalkeeping Coach: Moses “Ugoboss” Oloya
Team Doctor: Robert Onekalit.

Bukedi XI: Derrick Emukule (G.K), Joseph Othieno, Yeseri Waibi, Benon Tahomera, Edward Kabona, Ibrahim Pengere, Paul Dumba, David Owori, Ibra Nsimbe (80’Frank Kalanda), Fredson Gwoto (85’ Stephen Okello), Iddi Babu (40’ Disan Galiwango)

Subs Not Used: Patrick Wafula (G.K), Cosia Waiswa, Isaac Kisujju, Andrew Kiwanuka

Head Coach: Abbey Bogere Kikomeko

Match Officials:

Center Referee: Rajab Bakasambe (Buganda Region)
Assistant Referee 1: Hakim Mulindwa (Kampala Region)
Assistant Referee 2: Emmanuel Okudra (West Nile)
Fourth Official: Deogratious Opio (Northern region)
Reserve Assistant Referee: Docus Athuhaire (Western Region)
Referee Assessor: Amin Bbosa Nkono (Eastern Region)
Match Commissioners: Rogers Byamukama and Hajjat Aisha Nalule

Individual Awards:

Most Valuable Player (MVP): Bronson Nsubuga (Lango)

Best Goalkeeper: Derrick Emukule (Bukedi Province)

Top Scorer: Tito Okello (Acholi Province) – 8 Goals

FUFA DRUM Best XI: Derrick Emukule (G.K, Bukedi), Denis Okota Oola (Bukedi), Rashid Okocha (West Nile), Benjamin Nyakoojo (Tooro), Slyvester Okello (Acholi), Hudu Mulikyi (Acholi), Bronson Nsubuga (Lango), Fredson Gwot (Bukedi), Tito Okello (Acholi), Ibra Nsimbe (Bukedi), Felix Okot (Acholi)

Best Coach: Geofrey Akena (Acholi)

 

The FUFA Drum 2019 Coaches List

The full list of the Confirmed coaches-The FUFA Drum 2019 

  1. Buganda Province – Alex Isabirye
  2. West Nile Province – Umar Abdalla Loi
  3. Lango Province – David Obua
  4. Busoga Province – Charles Ayeko Lukula
  5. Kigezi Province – Vicent ‘Titi’ Tumusiime
  6. Teso Province – Richard Malinga
  7. Tooro Province – Fred Muhumuza
  8. Karamoja Province – Moses Okiror
  9. Bugisu Province – Godfrey ‘Toldo’ Arach
  10. Kampala Province – Wasswa Bbosa
  11. Bunyoro Province – Richard Makumbi
  12. Bukedi Province – Charles Namakola
  13. Sebei Province – John Cherotich
  14. Ankole Province – Livingstone Mbabazi
  15. Rwenzori Province – Stephen Pritchard
  16. Acholi Province – Geoffrey Akena
Top