Monday, November 30, 2020
You are here
Home > Latest News > 102.1 FUFA fm > Match Start List for Asingya Vs Booma – FUFA Regional Play-offs

Match Start List for Asingya Vs Booma – FUFA Regional Play-offs

FUFA Regional Play-offs 2020:

Kitara: 28thOctober: Asingye Vs Booma – 10 am

*Follow Live via FUFA TV on the official FUFA Facebook page with a live audio commentary on 102.1 FUFA f.m and timely updates across all FUFA social media plat-forms.

Team Line Ups:

Asingya XI: Asonasio Bwambale (G.K – 1), Muhammed Shamo (77), Adam Mbusa (23), Hashim Kule (2), Vincent Kule M (12), Arnold Kajungu (11), Ramzan Masereka (6), Joackim Mbale (4), Gerald Mwesige (3), Amuza Kambale (21), Lazaro Bwambale (14)

Subs: Precious Atuhaire (11), Jofred Thembo (6), Rogers Masereka

Head Coach: Richard Bwambale

Booma XI: Moses Musisi (12), Sabiiti Balamu (20), John Mubiru (3), Latif Biira (49), Fred Gift (27), Swadick Collensis (14), Douglas Lule Kizza (17), Dassy Musiimenta (10), Aldrine Kambale (90), Patrick Ongeyowon (7), Clinton Asiimwe (9)

Subs: Anthony Omara (1), Maxwell Murungi (4), Christopher Isingoma (80), Jasper Akiiki Owobusinge (30), Walter Omona (8), Roger Kyomuhendo (9)

Asingya Vs Booma Match Officials:

Center Referee: William Oloya

1st Assistant Referee: Lydia Nantabo Wanyama

2nd Assistant Referee: Isa Masembe

Fourth official: Alex Muhabi

Commissioner: Mark Ssonko

Full Schedule of FUFA Regional play offs:

21st October 2020 – Arrival of Buwambo United, Edgars, Catda, Luweero United

Buganda: 22nd October 2020 – Buwambo United 0 (2) – 0 (4) Luweero United

Kampala: 22nd October 2020 – Edgars 0-2 Catda

23rd October 2020 – Rest Day

24th October 2020 – Final: Luweero United 1-0 Catda

24th October 2020 – Arrival of Gadafi, Sansiro, Admin, Team Church

Eastern: 25th October 2020 – Gadafi 4-0 Admin

North East: 25th October 2020 – Sansiro 0 (4) – 0 (2) Team Church

26th October 2020 – Rest Day

27th October 2020 – Final: Gadafi 3-0 Sansiro

27th October 2020: Arrival for Asingye, Booma, Kigezi, Terrazo & Tiles

Kitara: 28thOctober 2020: Asingye Vs Booma – 10 am (Njeru)

Western: 28th October 2020: Terrazo & Tiles Vs Kigezi – 2 pm (Njeru)

29th October 2020: Rest Day

30th October 2020: Asingye or Booma Vs Terrazo & Tile Vs Kigezi (12 pm) – Njeru

30th October 2020: Arrival for Young Elephant, Calvary, Hot Springs, Northern Gateway

Northern: 31st October 2020: Young Elephant Vs Northern Gateway – 10 am (Njeru)

West Nile: 31st October 2020: Calvary Vs Hot Springs – 2 pm (Njeru)

1st November 2020: Rest Day

2nd November 2020: Young Elephant or Northern Gateway Vs Calvary Vs Hot Springs

2nd November 2020: Arrivals for Asubo Gafford, Tooro Queens

3rd November 2020: Asubo Gafford Vs Tooro Queens

Top