Tuesday, February 25, 2020
You are here
Home > Latest News > 102.1 FUFA fm > Stanbic Uganda Cup: Sports Club Villa, Bright Stars advance to round of 32

Stanbic Uganda Cup: Sports Club Villa, Bright Stars advance to round of 32

Stanbic Uganda Cup – Round of 64:

Thursday Results:

  • Super Eagles 1-4 SC Villa
  • Koboko Rising Stars 0-1 Bright Stars
  • Six O’clock 1 (2) – 1 (4) Kitara
  • Ggaba 0 (1) – 0 (3) Kiboga Young (Mbale Heroes)
  • Young Elephants 0 (1) – 0 (4) Maroons
  • Kampala University Vs Kataka – Kampala University, Luweero (Postponed)

The 46th Stanbic Uganda Cup round of 64 matches progressed well on Thursday with five matches played across the country.

Sports Club Villa, last year’s losing finalists Bright Stars and Maroons are the top flight clubs that progressed to the next stage, round of 32.

SC Villa defeated Northern region side Supers Eagles 4-1 at the Pece War Memorial Stadium in Gulu.

The goals for the 9 time Uganda Cup winners were scored by David Owori, Bashir Mutanda, Ronald Magwali and Abdallah Salim.

James Angu’s first half strike in the 19th minute was the all important goal that Bright Stars needed to outwit Koboko Rising Stars 1-0 at the Nyarilo ground in Koboko.

James Angu scored the lone strike in the 19th minute.

Meanwhile, Maroons overcame Young Elephants 4-1 in post-match penalties at the Olwio St Mark Ground in Nwoya district. Normal time of this match had ended goal-less.

Other successful clubs:

FUFA Big league sides Kitara and Kiboga Young also advanced to the next round.

Kitara ejected Six O’clock 4-2 in post match penalties after 1 all in normal time at the Kizinda play ground in Western Uganda.

Kiboga Young eliminated their hosts Ggaba 3-1 in post-match penalties after normal time had ended goal-less at the Buziga Islamic play-ground in Kampala.

The round of 64 matches continue on Friday with a number of matches.

The Uganda Cup tournament is knock out in nature and the winner earns a ticket to play at the CAF Confederations Cup.

Proline is the current cup holder.

Friday, 24th January:

  • Mvara Boys Vs BUL – Arua PTC Ground
  • Catida Vs KCCA – Star Times Stadium, Lugogo
  • Lugazi Municipal Vs URA – Mehta Stadium, Lugazi
  • Soroti Vs Kansai Plascon – Soroti Stadium
  • Chimpanzee Vs Nyamityobora – Ntandi Ground
  • Fire Fire Vs Light SSS – Kyambogo College Ground
  • FHL Vs Ndejje University – Illi Valley Ground
  • Free Stars Vs Saviours – UCU Ground, Mukono

Saturday, 25th January:

  • Admin Vs Police – Paya Primary School ground, Tororo
  • Bugoigo Vs Wakiso Giants – Bugoigo Ground, Buliisa
  • Sansiro Vs Kyetume – Omerien Primary School, Kumi
  • Mbale Garage Vs UPDF – Mbale SSS, Ground

Sunday, 26th January:

  • St Marys Vs Express – Nabweru
  • Kigezi Vs Bukedea Town Council – Kabale Municipal Ground
  • Dove Vs New Villa – Katusabe Ground, Masindi
  • Gadafi Vs MYDA – Gadafi Ground, Jinja
  • U-Touch Vs Water – Pece War Memorial Stadium, Gulu
  • Luweero United Vs Doves All Stars – Kasaala Ground, Luweero
  • Spartans Vs Paidha Black Angels – Mashariki Ground, Katale (Off Entebbe road)
Top